• mufitonbasi@gmail.com
  • sondajcilar@gmail.com

HABER DETAYI

Temmuz 5, 2022 12:06 pm

Ülkemizden ülkelere sondaj borusu ihracatı yapıyoruz

Ülkemizden ülkelere sondaj borusu ihracatı yapıyoruz

Konya’da faaliyet gösteren Avrupa’nın en büyük üreticisi plastik sondaj boruları imalatçısı bir firma, 70 ülkeye plastik sondaj borusu ihraç ediyor. Türkiye ekonomisine yıllık 10 milyon dolardan fazla katkı sağlıyor.

Yürttüğü Ar-Ge faaliyetleriyle gerek üretim gerekse ihracat kapasitesini her geçen yıl artırarak adını duyuran firma, fabrikasında kullandığı makinaların üretimini de kendisi gerçekleştiriyor.

Firma sahibi Ziya Düzgün, uzun seneler ithalatı önlediklerini, 1980’li yıllarda metal sondaj borusu üretimine başladıklarını ve sulama sektörüne giriş yaptıklarını belirtti.

PVC sondaj borusu üretimine 1999 yılında başladıklarını, bu sene üretimin 23’üncü senesinde oldukları bilgisini veren Düzgün, “Avrupa’nın en büyük sondaj borusu (plastik) üreticisiyiz, 70 ülkeye ihracat yapıyoruz. Yıllık 25 bin ton boru üretiyoruz. 2018’de geri dönüşüm sektörüne de giriş yaptık. Yıllık 10 bin ton kadar da geri dönüşümden plastik ham madde üretiyoruz. İhracatta öne çıkan bir firma olmak için gayretle çalışıyoruz” dedi.

Dış satım yaptıkları ülkeler arasında Balkan ülkelerinin bulunduğunu, bunun yanı sıra Almanya, Çekya, Gürcistan, Slovakya, Macaristan, Türk Cumhuriyetler, Irak, İran, Kuzey Afrika ülkeleri; Libya ve Mısır, Cezayir ile Batı Afrika sahillerinde Fransızca konuşan ülkelerin birçoğuna ürün gönderdiklerini dile getirdi.

Üretimde kullandıkları makinaları da 2015 yılından bu yana üretip ihraç ettiklerini bildiren Düzgün, “Ağırlıklı olarak Güney Amerika ülkeleri ve Avrupa’da özellikle Kuzey İrlanda, plastik boru makinesi sattığımız ülkeler. Üretimde kullandığımız makinaların yüzde 90’ı kendi ürettiğimiz makinalar ve spesifik tasarımlardır.” biçiminde konuştu.

Düzgün, 2008 yılında TÜBİTAK destekli projeleriyle dünyada bir ilk olarak plastik kolon borusu ürettiklerini ve 2010 yılında TSE tarafından onaylandığını aktaran Düzgün, “Ağırlıklı ihracattaki başat üretimimiz plastik kolon borusu. Bu ürün metal boruların alternatifi oldu ve dalgıç pompa uygulamalarında kullanılıyor. 350 metre derinliğe kadar yer altından su çıkartmada kullanılıyor” dedi.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.