• sondajrehberi@gmail.com
  • Reklam Vermek İçin Arayınız: https://www.sondajrehberi.com/sondaj-tv-sondaj-televizyon-kanali.html

HABER DETAYI

Ocak 2, 2020 12:02 pm

Batman da petrol sondajı çalışmaları aralıksız sürüyor

Batman da petrol sondajı çalışmaları aralıksız sürüyor

TPAO tarafından 3 ay önce Batman-Diyarbakır il sınırında açtığı Akuba sondaj kuyusu faaliyete geçti.

TPAO Batman Bölge Müdürü Mustafa Demir ve personel çalışmalarını 2019 yılının son günü ve 2020 yılının ilk günü çalışmalarını sürdürüyor.

‘AKOBA-1 Lokasyonu TPIC NOV-1500-2’ petrol sondaj kuyusunda incelemelerde bulunan Vali Şahin, 3200 metre derinliğe kadar inilen kuyuda çalışan petrol emekçilerine ‘başarı’ diledi. Vali Şahin, Öte yandan günde 30 bin varil petrol üretimin yapıldığı bölgede yeni sondaj kuyusunda çalışmalar aralıksız sürdüğünü söyledi.

TPAO’dan önce MTA, Raman Dağı eteğindeki Maymuniye Boğazında Raman-2 ve Raman-3 kuyularında sondaj araması yapmıştı. Aradan geçen 80 yılın ardından TPAO, o bölgede petrol arama çalışmalarına yeniden start verdi.

1940’TA PETROL FIŞKIRMIŞTI – 80 YIL ÖNCE MTA KUYU AÇMIŞTI

Türkiye’de ‘Kara altın’ın ilk keşfedildiği Raman Dağı çevresinde ilk kuyuları MTA açmıştı. 1937 ve 1938 yıllarının ilkbahar ve yaz aylarında sismik araştırmasının ardından MTA, Raman-2 ve Raman-3 kuyularında petrol sondaj arama çalışmalarına başlamıştı. Petrol uzmanlarından ABD’li H.E. Cunningham Craig’in önerisiyle 19 Mayıs 1939 tarihinde Maymuniye Boğazında ilk sondaj çalışmalarına başlanıldı. 1048 metre derinlikte kara altına ulaşılmıştı. Petrolün bulunmasının ardından dönemin Başbakanı Dr. Refik Saydam, 25 Nisan 1940 tarihinde Ankara’dan Diyarbakır’a özel trenle gelmişti. Diyarbakır’dan Batman’a gelen Başbakan Saydam, 1 Mayıs 1940 tarihinde de yağışlı bir günde Maymune boğazında petrolle tanışmıştı. 1939 Yılında MTA ilk petrol kuyularını Raman Dağı eteğinde açmıştı.

TPAO AYNI YERDE KUYU AÇTI

Dönemin ilk petrol mühendisi Cevat Eyüp Taşman’ın, petrol arama çalışmaları hakkında bilgi verdiği Başbakan Dr. Refik Saydam, o tarihte o ana kadar görmediği, bilmediği petrolle tanıştığında şu açıklamayı yapmıştı: “Raman Dağı’nda yapılan sondaj çalışmalarının vaziyeti, bu bölgenin bir petrol mıntıkası olduğunun bir tezahürüdür. Bu bölgenin yeni sondaj kuyularına ihtiyacı vardır.” Raman-2 ve Raman-3 petrol kuyularının ardından MTA, Raman Dağı’ndaki kuyuları keşfetmişti. Aradan geçen 80 yıl sonra TPAO Batman Bölge Müdürlüğü, Türkiye’de ilk kuyuların açıldığı Maymune boğazında yeni petrol kuyularının açması dikkat çekti. 1940 Yılında kara altın bulununca dönemin Başbakanı Refik Saydam, petrol’le tanışmıştı.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.