• sondajrehberi@gmail.com - mufitonbasi@gmail.com
  • 0530 052 84 88

HABER DETAYI

24 Haziran 2023 14:56

Jeotermal sıcak su 750 metrede bulundu

Jeotermal sıcak su 750 metrede bulundu

Van’ın Erciş ilçesinde, büyükşehir belediyesi tarafından başlatılan jeotermal sondaj çalışmalarında 750 metre derinlikte jeotermal kaynak bulundu.
İkinci kuyuda çalışmalar devam ederken, jeotermal su kaynakları sayesinde tarıma dayalı organize sanayi seracılık bölgesi kurulması hedefleniyor.
Van Valiliği, Van Büyükşehir Belediyesi ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) işbirliği ile Erciş’te tarımsal alanda kullanılmak üzere başlatılan jeotermal kaynak suyu arama ve sondaj çalışmaları sürüyor. Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı’nın koordinasyonunda, Erciş ilçesinin Çakırbey Mahallesi’nde jeotermal su bulunmasına yönelik sürdürülen jeotermal sondaj çalışmaların da sonuç alındı. Ekiplerin günlerce sürdürdüğü çalışmalar neticesinde 750 metre derinliğinde vurulan sondaj da saniyede 60 litre jeotermal su çıkartılırken, suyun sıcaklığı ise 65 derece olarak ölçüldü. Proje kapsamındaki birinci kuyuda çalışmalar tamamlanırken, ikinci kuyuda çalışmalara devam ediliyor. Jeotermal su kaynakları sayesinde ilçede kurulacak olan tarıma dayalı organize sanayi seracılık bölgesi kurularak topraksız tarım ve sebze yetiştiriciliği yapılması amaçlanıyor.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.